Projekt edukacyjny „Jabłko”

14 października 2019

Polska jesień to widok uginających się od nadmiaru owoców drzew owocowych.  Najbardziej popularnym owocem i doskonale znanym wszystkim  dzieciom jest jabłko. Owoc  ten często gości w dziecięcym  menu pod postacią wielu przekąsek. Z analizy moich rozmów z dziećmi  i obserwacji wywnioskowałam, że dzieci lubią jeść jabłka a poznanie tego owocu będzie dla nich interesującym doświadczeniem. Wspólnie podjęliśmy decyzję , że od poniedziałku 7 października pilnie poszukujemy wiadomości na temat jabłek.

Odpowiedzi na postawione pytania szukaliśmy poprzez wycieczki, zabawy badawcze, wywiady spotkania z ekspertami , zajęcia kulinarne, ekspresję plastyczną, muzyczną oraz ruchową.

Tak więc, nasze prace ruszyły od wykonania siatki tematycznej tzn. siatki pytań, na które chcieliśmy uzyskać odpowiedzi dotyczące jabłek.

Wybraliśmy się wspólnie na targ, aby zakupić jabłka , przyjrzeć się ich budowie, kolorom, poznać nazwy odmian oraz cenę jabłek.

Na wycieczce w okolicach naszego przedszkola wytropiliśmy piękną jabłoń , obejrzeliśmy dokładnie kształt jej pnia, gałęzi,  liści oraz wygląd owoców.

Podczas spotkania z p. dietetyk oraz p. kucharką dowiedzieliśmy się dlaczego warto jeść jabłka, jak je należy przechowywać oraz co można z nich przyrządzić.

Codziennie skrupulatnie zbieraliśmy informacje o jabłkach: segregowaliśmy je pod względem kolorów i wielkości, ważyliśmy je, mierzyliśmy długość ich skórki, przeliczaliśmy, oglądaliśmy co kryją w środku, zastanawialiśmy się dlaczego niektóre z nich się nam popsuły?

Zapragnęliśmy mieć własną jabłoń w przedszkolu, więc wykonaliśmy papierowe, przestrzenne jabłuszka, które zdobią nasza szatnię do dziś.

W wolnych chwilach, pogłębiając tajniki jabłka czytaliśmy literaturę, w której jabłko było niezwykle ważne!

Ostatniego dnia, syntezując nasze wiadomości dzielnie stawiliśmy czoło w konkursie wiedzy o jabłku, zdobyliśmy maksymalną pulę jabłek. Na zakończenie naszego tygodnia badań zamieniliśmy się w robaczka „Entliczka-Pentliczka” takiego z dobrym serduszkiem, który nie robi krzywdy jabłuszkom.

Tydzień poszukiwań i doświadczeń z jabłkiem okazał się świetną zabawą oraz nauką, a apetyt na jabłka nadal rośnie w naszej grupie!

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w realizację naszego projektu.

Cele ogólne:

• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci;
  • Kształtowanie postaw prozdrowotnych u dzieci;
  • Wzbogacenie słownictwa dzieci związanego z tematem;
  • Kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji;

Efekty:

• Rozumie potrzebę spożywania jabłek;
  • Umie przyrządzić potrawę z jabłek;
  • Wie gdzie rosną jabłka;
  • Nabywa umiejętność odszukiwania wiadomości;