„Dbamy o ptaki”- spotkanie z Panią Leśnik

13 lutego 2018

O7 lutego do naszego przedszkola przybył wyjątkowy gość - Pani leśnik Aleksandra Kołacz. Pani Ola jest pracownikiem Kozienickiego Parku Krajobrazowego i od wielu lat z ogromną pasją upowszechnia wiedzę o zwierzętach wśród najmłodszych.

Na początku spotkania opowiedziała czym się zajmuje oraz szczegółowo zaprezentowała dzieciom swój mundur. Następnie wyjaśniła przedszkolakom jak, czym i kiedy należy dokarmiać ptaki. Jej opowieści wzbogacone były ciekawą prezentacją multimedialną oraz sylwetami różnych gatunków ptaków. Dzieci mogły obejrzeć i usłyszeć: sikory, wróble, mazurki, grubodzioby, kwiczoły, dzięcioły i gile.

Część z tych ptaków była doskonale znana przedszkolakom, którzy na terenie przedszkola mają wiele karmników. Zgodnie jednak z zaleceniami leśniczych nie dokarmiają ich przy obecnej aurze. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z quizem dotyczącym poznanych gatunków ptaków. Zostały nagrodzone upominkami w postaci pomocy edukacyjnych przydatnych w codziennym, przedszkolnym życiu.

Serdecznie podziękowały pani Oli za przybycie wręczając ręcznie wykonaną laurkę. Obiecały szanować przyrodę i szczególnie opiekować się ptakami!

Cele:

- wyrabianie szacunku i miłości do przyrody

- kształtowanie opiekuńczej postawy w stosunku do zwierząt

Efekty:

-zna gatunki ptaków zimujących w Polsce

- wie, kiedy należy dokarmiać ptaki

- wie czym należy dokarmiać ptaki